Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
Bästa odds: Vinnare Premier League – Tips
Premier League
Foto: Stuart Grout via Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Bästa odds: Vinnare Premier League – Tips

Publicerat 2019-08-08 17:56

ODDS VINNARE PREMIER LEAGUE

Lag Unibet ligaodds
1 Manchester City 1.50
2 Liverpool 3.75
3 Tottenham 19.00
4 Chelsea 34.00
5 Manchester United 34.00
6 Arsenal 51.00

Äntligen är väntan över. Imorgon börjar fotbollssäsongen 2019/2020 på allvar när Liverpool tar emot Norwich hemma på Anfield i premiären av Premier League. Nu väntar 38 omgångar innan bucklan ska delas ut i början av maj nästa år. Hur det går? Ja, den som det visste. Men, här kommer i alla fall ett kvalificerat tips. 

1. LIVERPOOL

På pappret är kanske Manchester City favoriter även i år, men magkänslan säger ändå Liverpool. På något sätt känns det som att de röda har spelat ihop till en titel vid det här laget och om man som undertecknad letar efter mönster blir det ännu mer tydligt. Förra året kom Liverpool tvåa i Champions League, i år vann de samma turnering. I år kom laget tvåa i Premier League, så nästa år…

Ja, ni fattar grejen. Dessutom är laget i stort sett intakt, i alla fall vad gäller de stora spelarna, som Salah och Mané. Sedan passar det ju förstås bra att fira 30-årsjubileet av senaste guldet med ett nytt guld.

2. MANCHESTER CITY

Kan förstås mycket väl också ta guld, men frågan är om inte Guardiola och co är lite mätta efter två raka PL-guld. Känns som att man kommer att prioritera CL den här säsongen. Framför allt eftersom laget bland annat värvat Rodri som köpts loss från Atletico Madrid för sisådär 700 miljoner kronor.

Det spanska tillskottet har redan hyllats av mittfältskollegan Kevin de Bruyne och lär bli en viktig kugge om lagets tänkt sig att vinna CL. City har även gjort en intressant värvning i högerbacken/högeryttern Joao Cancelo, som också lär kunna tillföra en hel del offensiva kvalitéer.

3. MANCHESTER UNITED

Manchester United är lite av en joker den kommande säsongen. Känns som att det kan gå lite hur som helst med tanke på förra säsongens berg-och-dal-bana. Dock tycker man väl ändå Solskjær måste ha fått ordning på manskapet så laget håller en hel säsong.

Dessutom ska väl världens genom tiderna dyraste back i form av Harry Maguire kunna tighta till försvaret ytterligare så att det åtminstone räcker till en CL-plats.

4. TOTTENHAM

Hade inte både Manchester City och Liverpool varit så förbannat bra hade Tottenham mycket väl kunnat vara med och utmana om guldet. Framför allt eftersom man ju som bekant kom tvåa i Champions League i våras. Men, Spurs har inte riktigt det där sista som krävs för att vara med allra högst upp.

Dock ska det bli spännande att se vad Tanguy Ndombele kan åstadkomma. Något måste väl den centrale mittfältaren kunna eftersom Lyon ändå fick ganska hyfsat betalt för honom, närmare bestämt 640 miljoner kronor.

5. CHELSEA

De regerande Europa League-mästarna slutade trea förra året efter en bra spurt. Så långt lär det inte räcka i år, nu när Eden Hazard har försvunnit till Real Madrid. Ersättaren Mateo Kovacic är förvisso en mycket bra spelare, men frågan är om han klarar av fylla tomrummet efter Hazard. I övrigt har Chelsea inte ett enda nyförvärv och det lär knappast räcka längre än till en EL-plats.

6. ARSENAL

Femma, sexa, femma är de tre senaste säsongernas placering för Arsenal och det är väl där någonstans man lär hamna även i år. Lagets största chans till en framgång är troligtvis i Europa League. Tittar man på nyförvärv är det främsta namnet ivorianen och högeryttern Nicolas Pepé som köpts loss från Lille för en nätt summa av dryga 800 miljoner kronor.

MITTENSKIKTET

Att något annat lag än de sex stora ska kunna klämma sig in på topp 6 känns tämligen osannolikt. Men, en sjundeplats kan ju faktiskt innebära en plats i EL-kvalet under förutsättning att något av de sex första lagen vinner FA-cupen. Och till den finns det flera kandidater.

Watford är en. Förra årets FA-cupfinalist hoppas förstås på att före detta Arsenalspelaren Danny Welbeck ska frälsa laget framåt. En annan är West Ham, som gjort en av Premier Leagues intressantaste värvningar i form av Sebastien Haller. Den franske anfallaren var en av orsakerna till att Eintracht Frankfurt i våras tog sig hela vägen till semifinal i EL. Får Haller till det kan han mycket väl bli skyttekung.

Wolverhampton, som i våras la beslag på EL-kvalplatsen, bör förstås också nämnas samt Everton och Leicester som alltid finns med strax bakom de stora lagen. Ett annat lag som också kan sluta hyfsat högt upp är Aston Villa, som verkligen varit ute och luftat plånboken i sommar. Nykomlingen har nämligen köpt spelare för närmare 1,3 miljarder (!) kronor. Dock känns det som att klubbens storsatsning lika gärna kan sluta med en flopp.

BOTTEN

Det är ju inte bara något lag som ska vinna Premier League utan det är ju några som ska åka ur också. Ett lag som troligtvis kommer att få det tufft är Sheffield United som gör sin första PL-säsong på tolv år. Norwich, också nykomling, är ett annat gäng som kandiderar på en av de tre bottenplatserna. Så även Brighton, som med nöd och näppe klarade sig kvar förra året. Har lag som Southampton och Burnley dåliga säsonger kan även de åka ur.

Men, ska man våga sig på ett tips känns det dock som att de tre sista platserna vid säsongens slut kommer att innehas av Brighton, Norwich och Sheffield United.


Avatar

Skrivet av Fredrik Sjögren

Har följt fotboll i över 25 år. Första mästerskapet var EM 1992 i Sverige och sedan dess har det blivit otaliga fler. Har en särskild förkärlek för de stora turneringarna och mästerskapen, men har även bra koll på de stora ligorna och Allsvenskan.

Relaterade blogginlägg

Premier League

Publicerat 2022-09-11 08:31

Manchester City ingår partnerskap med LeoVegas

Svenskgrundade LeoVegas har officiellt gått ut med att man ingått ett partnerskap med engelska klubben Manchester City. Partnerskapet innebär att LeoVegas logotyp kommar att finnas på klubbens spelarställ under träning samt att varumärket kommer återfinnas inom Citys arena, Etihad Stadium. Officiell betting partner i Europa och Kanada LeoVegas och Manchester City har …

Premier League

Publicerat 2021-10-18 17:54

Shaun Goater kanske tillbaka i Man City

Shaun Goater föddes den 25 februari år 1970. Han är en före detta professionell fotbollsspelare. Han har spelat som anfallare för flera engelska klubb under 1990- och 2000- talen. Goater är mest känd från sin tid i Manchester City. Mellan år 1998 och 2003 gjorde han över 100 mål och …

Copyright © Fotboll.com 2023   |