Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
18+ Du måste vara minst 18 år för att spela på odds. Vi uppmanar dig att spela sunt & ansvarsfullt Läs merOK

Fotbolls-EM 2020

Grupp A

S V O F +/- P
1 England 0 0 0 0 0 0
2 Tjeckien 0 0 0 0 0 0
3 Bulgarien 0 0 0 0 0 0
4 Montenegro 0 0 0 0 0 0
5 Kosovo 0 0 0 0 0 0

Grupp B

S V O F +/- P
1 Portugal 0 0 0 0 0 0
2 Ukraina 0 0 0 0 0 0
3 Serbien 0 0 0 0 0 0
4 Litauen 0 0 0 0 0 0
5 Luxemburg 0 0 0 0 0 0

Grupp C

S V O F +/- P
1 Holland 0 0 0 0 0 0
2 Tyskland 0 0 0 0 0 0
3 Nordirland 0 0 0 0 0 0
4 Estland 0 0 0 0 0 0
5 Vitryssland 0 0 0 0 0 0

Grupp D

S V O F +/- P
1 Schweiz 0 0 0 0 0 0
2 Danmark 0 0 0 0 0 0
3 Irland 0 0 0 0 0 0
4 Georgien 0 0 0 0 0 0
5 Gibraltar 0 0 0 0 0 0

Grupp E

S V O F +/- P
1 Kroatien 0 0 0 0 0 0
2 Wales 0 0 0 0 0 0
3 Slovakien 0 0 0 0 0 0
4 Ungern 0 0 0 0 0 0
5 Azerbadzjan 0 0 0 0 0 0

Grupp F

S V O F +/- P
1 Spanien 0 0 0 0 0 0
2 Sverige 0 0 0 0 0 0
3 Norge 0 0 0 0 0 0
4 Rumänien 0 0 0 0 0 0
5 Färöarna 0 0 0 0 0 0
6 Malta 0 0 0 0 0 0

Grupp G

S V O F +/- P
1 Polen 0 0 0 0 0 0
2 Österrike 0 0 0 0 0 0
3 Israel 0 0 0 0 0 0
4 Slovenien 0 0 0 0 0 0
5 Makedonien 0 0 0 0 0 0
6 Lettland 0 0 0 0 0 0

Grupp H

S V O F +/- P
1 Frankrike 0 0 0 0 0 0
2 Island 0 0 0 0 0 0
3 Turkiet 0 0 0 0 0 0
4 Albanien 0 0 0 0 0 0
5 Moldavien 0 0 0 0 0 0
6 Andorra 0 0 0 0 0 0

Grupp I

S V O F +/- P
1 Belgien 0 0 0 0 0 0
2 Ryssland 0 0 0 0 0 0
3 Skottland 0 0 0 0 0 0
4 Cypern 0 0 0 0 0 0
5 Kazakhstan 0 0 0 0 0 0
6 San Marino 0 0 0 0 0 0

Grupp J

S V O F +/- P
1 Italien 0 0 0 0 0 0
2 Bosnien 0 0 0 0 0 0
3 Finland 0 0 0 0 0 0
4 Grekland 0 0 0 0 0 0
5 Armenien 0 0 0 0 0 0
6 Liechtenstein 0 0 0 0 0 0

Ett nytt, mer detaljerat spelschema, kommer inom kort. Matchstart är 20:45 om inget annat anges.


Matchdag 1

Torsdag 21 Mars
Grupp C: Nederländerna - Vitryssland, Nordirland - Estland
Grupp E: Kroatien - Azerbaijan, Slovakien - Ungern
Grupp G: Österrike - Polen, FYR Makedonien - Lettland, Israel - Slovenien
Grupp I: Belgien - Ryssland, Kazakhstan - Skottland, Cypern - San Marino

Fredag 22 Mars
Grupp A: England - Tjeckien, Bulgarien - Montenegro
Grupp B: Portugal - Ukraina, Luxembourg - Litauen
Grupp H: Moldavien - Frankrike, Andorra - Island, Albanien - Turkiet

Lördag 23 Mars
Grupp D: Georgia - Schweiz (15:00), Gibraltar - Irland (18:00)
Grupp F: Spanien - Norge, Sverige - Rumänien (18:00), Malta - Färöarna (18:00)
Grupp J: Italien - Finland, Bosnien - Armenien, Liechtenstein - Grekland

Matchdag 2

Söndag 24 Mars
Grupp C: Nederländerna - Tyskland, Nordirland - Vitryssland
Grupp E: Wales - Slovakien (15:00), Ungern - Kroatien (18:00)
Grupp G: Polen - Lettland, Slovenien - FYR Makedonien
Grupp I: Kazakhstan - Ryssland (15:00), San Marino - Skottland (18:00), Cypern - Belgien

Måndag 25 Mars
Grupp A: Montenegro - England, Kosovo - Bulgarien
Grupp B: Portugal - Serbien, Luxembourg - Ukraina
Grupp H: Turkiet - Moldavien (18:00), Frankrike - Island, Andorra - Albanien

Tisdag 26 Mars
Grupp D: Schweiz - Danmark, Irland - Georgia
Grupp F: Malta - Spanien, Norge - Sverige, Rumänien - Färöarna
Grupp J: Armenien - Finland (18:00), Italien - Liechtenstein, Bosnien - Grekland

Matchdag 3

Fredag 7 Juni
Grupp A: Tjeckien - Bulgarien, Montenegro - Kosovo
Grupp B: Ukraina - Serbien, Litauen - Luxembourg
Grupp D: Georgia - Gibraltar (18:00), Danmark - Irland
Grupp F: Färöarna - Spanien, Sverige - Malta, Norge - Rumänien
Grupp G: FYR Makedonien - Polen, Österrike - Slovenien, Lettland - Israel

Lördag 8 Juni
Grupp C: Estland - Nordirland (18:00), Vitryssland - Tyskland
Grupp E: Kroatien - Wales (15:00), Azerbaijan - Ungern (18:00)
Grupp H: Island - Albanien (15:00), Moldavien - Andorra (18:00), Turkiet - Frankrike
Grupp I: Ryssland - San Marino (18:00), Belgien - Kazakhstan, Skottland - Cypern
Grupp J: Finland - Bosnien (18:00), Armenien - Liechtenstein (18:00), Grekland - Italien

Matchdag 4

Måndag 10 Juni
Grupp A: Tjeckien - Montenegro, Bulgarien - Kosovo
Grupp B: Ukraina - Luxembourg, Serbien - Litauen
Grupp D: Danmark - Georgia, Irland - Gibraltar
Grupp F: Spanien - Sverige, Malta - Rumänien, Färöarna - Norge
Grupp G: Polen - Israel, FYR Makedonien - Österrike, Lettland - Slovenien

Tisdag 11 Juni
Grupp C: Tyskland - Estland, Vitryssland - Nordirland
Grupp E: Azerbaijan - Slovakien (18:00), Ungern - Wales
Grupp H: Andorra - Frankrike, Island - Turkiet, Albanien - Moldavien
Grupp I: Kazakhstan - San Marino (16:00), Belgien - Skottland, Ryssland - Cypern
Grupp J: Italien - Bosnien, Grekland - Armenien, Liechtenstein - Finland

Matchdag 5

Torsdag 5 September
Grupp D: Irland - Schweiz, Gibraltar - Danmark
Grupp F: Rumänien - Spanien, Norge - Malta, Färöarna - Sverige
Grupp G: Israel - FYR Makedonien
Grupp J: Armenien - Italien (18:00), Bosnien - Liechtenstein, Finland - Grekland

Fredag 6 September
Grupp C: Tyskland - Nederländerna, Estland - Vitryssland
Grupp E: Slovakien - Kroatien, Wales - Azerbaijan
Grupp G: Slovenien - Polen, Österrike - Lettland
Grupp I: San Marino - Belgien, Skottland - Ryssland, Cypern - Kazakhstan

Lördag 7 September
Grupp A: Kosovo - Tjeckien (15:00), England - Bulgarien (18:00)
Grupp B: Litauen - Ukraina (18:00), Serbien - Portugal
Grupp H: Island - Moldavien (18:00), Frankrike - Albanien, Turkiet - Andorra

Matchdag 6

Söndag 8 September
Grupp D: Schweiz - Gibraltar (18:00), Georgia - Danmark (18:00)
Grupp F: Spanien - Färöarna (15:00), Rumänien - Malta (18:00), Sverige - Norge
Grupp J: Armenien - Bosnien (18:00), Finland - Italien, Grekland - Liechtenstein

Måndag 9 September
Grupp C: Nordirland - Tyskland, Estland - Nederländerna
Grupp E: Azerbaijan - Kroatien (18:00), Ungern - Slovakien
Grupp G: Polen - Österrike, Slovenien - Israel, Lettland - FYR Makedonien
Grupp I: Skottland - Belgien, Ryssland - Kazakhstan, San Marino - Cypern

Tisdag 10 September
Grupp A: England - Kosovo, Montenegro - Tjeckien
Grupp B: Litauen - Portugal, Luxembourg - Serbien
Grupp H: Frankrike - Andorra, Albanien - Island, Moldavien - Turkiet

Matchdag 7

Torsdag 10 Oktober
Grupp C: Nederländerna - Nordirland, Vitryssland - Estland
Grupp E: Kroatien - Ungern, Slovakien - Wales
Grupp G: Lettland - Polen, Österrike - Israel, FYR Makedonien - Slovenien
Grupp I: Kazakhstan - Cypern (16:00), Belgien - San Marino, Ryssland - Skottland

Fredag 11 Oktober
Grupp A: Tjeckien - England, Montenegro - Bulgarien
Grupp B: Portugal - Luxembourg, Ukraina - Litauen
Grupp H: Island - Frankrike, Turkiet - Albanien, Andorra - Moldavien

Lördag 12 Oktober
Grupp D: Georgia - Irland (15:00), Danmark - Schweiz (18:00)
Grupp F: Färöarna - Rumänien (18:00), Norge - Spanien, Malta - Sverige
Grupp J: Bosnien - Finland (18:00), Italien - Grekland, Liechtenstein - Armenien

Matchdag 8

Söndag 13 Oktober
Grupp C: Vitryssland - Nederländerna (18:00), Estland - Tyskland
Grupp E: Ungern - Azerbaijan (18:00), Wales - Kroatien
Grupp G: Polen - FYR Makedonien, Slovenien - Österrike
Grupp I: Kazakhstan - Belgien (15:00), Cypern - Ryssland (18:00), Skottland - San Marino (18:00)

Måndag 14 Oktober
Grupp A: Bulgarien - England, Kosovo - Montenegro
Grupp B: Ukraina - Portugal, Litauen - Serbien
Grupp H: Frankrike - Turkiet, Island - Andorra, Moldavien - Albanien

Tisdag 15 Oktober
Grupp D: Schweiz - Irland, Gibraltar - Georgia
Grupp F: Sverige - Spanien, Rumänien - Norge, Färöarna - Malta
Grupp G: Israel - Lettland
Grupp J: Liechtenstein - Italien, Grekland - Bosnien, Finland - Armenien

Matchdag 9

Torsdag 14 November
Grupp A: England - Montenegro, Tjeckien - Kosovo
Grupp B: Portugal - Litauen, Serbien - Luxembourg
Grupp H: Turkiet - Island (18:00), Frankrike - Moldavien, Albanien - Andorra

Fredag 15 November
Grupp D: Schweiz - Georgia, Danmark - Gibraltar
Grupp F: Spanien - Malta, Rumänien - Sverige, Norge - Färöarna
Grupp J: Armenien - Grekland (18:00), Finland - Liechtenstein (18:00), Bosnien - Italien

Lördag 16 November
Grupp C: Tyskland - Vitryssland, Nordirland - Nederländerna
Grupp E: Azerbaijan - Wales (18:00), Kroatien - Slovakien
Grupp G: Slovenien - Lettland (18:00), Israel - Polen, Österrike - FYR Makedonien
Grupp I: Cypern - Skottland (15:00), Ryssland - Belgien (18:00), San Marino - Kazakhstan (18:00)

Matchdag 10

Söndag 17 November
Grupp A: Kosovo - England (18:00), Bulgarien - Tjeckien (18:00)
Grupp B: Luxembourg - Portugal (15:00), Serbien - Ukraina (15:00)
Grupp H: Albanien - Frankrike, Moldavien - Island, Andorra - Turkiet

Måndag 18 November
Grupp D: Gibraltar - Schweiz, Irland - Danmark
Grupp F: Spanien - Rumänien, Sverige - Färöarna, Malta - Norge
Grupp J: Italien - Armenien, Liechtenstein - Bosnien, Grekland - Finland

Tisdag 19 November
Grupp C: Tyskland - Nordirland, Nederländerna - Estland
Grupp E: Wales - Ungern, Slovakien - Azerbaijan
Grupp G: Polen - Slovenien, Lettland - Österrike, FYR Makedonien - Israel
Grupp I: Belgien - Cypern, San Marino - Ryssland, Skottland - Kazakhstan

fotbolls-em 2020

Uppdaterat 2018-12-03


Om EM 2020

UEFA bestämde att EM 2020 ska spelas i 13 olika städer utspritt i Europa istället för att ha ett specifikt land som värdnation. Motiveringen är att de ekonomiska förutsättningarna blir bättre för värdnationerna. Detta innebär att samtliga länder måste kvala in till mästerskapet där det till slut ska bli 24 deltagande länder.

Detta har naturligtvis mötts av hård kritik från fotbollsfans över hela Europa, då det i praktiken kommer att bli mycket svårt, nästintill omöjligt och väldigt dyrt att se alla matcher på plats. En undersökning visar att hela 82% av fansen tycker att det är en mycket dålig idé att sprida matcherna över hela Europa.

Kvalet till EM

Då fotbolls EM 2020 kommer att spelas i 13 olika länder över Europa, så kvalar samtliga länder för att få en plats i slutspelsgrupperna. Det är alltså inget ensamt land som är värd för mästerskapet och som per automatik får en plats i slutspelet.


I vilka länder kommer EM att spelas?

Gruppspel, en åttondelsfinal, semi-finalerna och finalen spelas på Wembley i London.
Gruppspel och kvartsfinalerna spelas i St Petersburg, München, Baku och Rom.
Gruppspel och en åttondelsfinal spelas i Köpenhamn, Bukarest, Amsterdam, Dublin, Bilbao, Budapest och Glasgow.

nationer fotbolls-EM
Bild på tabell med alla värdnationer från Wikipedia


Vilka TV-kanaler sänder fotbolls-EM?

Fotbolls-EM kommer att direktsändas på SVT och TV4 samt på nätet, delvis gratis på SVT Play men även i C Mores plattform. Upplägget är detsamma som VM 2018 och kommer även att vara detsamma VM 2022.

Vi ger dig allt från EM 2020

Här kommer du att kunna se alla matcher, resultat, tabeller, statistik och mycket mer så att du kan följa varenda liten händelse under mästerskapet. Vi listar även de matcher som sänds på TV så att du inte missar någon match. Se även odds och speltips om du vill betta och göra matcherna extra spännande.

Copyright © Fotboll.com 2018