Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
El Clasico: Barcelona gör livet surt för Real Madrid
La Liga
Foto: Wikimedia Commons

El Clasico: Barcelona gör livet surt för Real Madrid

Publicerat 2020-10-22 11:40

Få omgångar in och redan nu väntar stormatch i spanska La Liga. Den katalanska giganten FC Barcelona tar emot värsta rivalen Real Madrid hemma på Camp Nou under lördagen. Och det är två lag med lite oviss form som drabbar samman.


ODDS: Barcelona gör första målet och vinner matchen till 2.38 hos Leovegas


La Liga är enligt många den bästa ligan i världen. Barcelona och Real Madrid beskrivs av samma ligavurmare som världsfotbollens allra bästa lag. Och även om det förstnämnda kan ifrågasättas, är det nästintill omöjligt att sätta något emot det senare påståendet. Ser vi till historiken, har både kustklubben och huvudstadslaget huserat bland de allra bästa – och titlarna i deras museum befogar deras storhet.

La Liga
2020-10-24
FT

1

3

Nu går de en ny säsong till mötes. Ett år där mycket är olikt det vi tidigare upplevt. Både i samhället, men också inom klubbarna.
Blaugrauna hade enorma bekymmer inom och kring klubben inför säsongsstarten och den hetaste potatisen var dispyten mellan Lionel Messi, klubbens störste genom alla tider, och den kritiserade presidenten Josep Bartomeu.
Los Galacticos kommer förvisso från en säsong som ligavinnare, men inledningsvis har deras spel denna säsong sett riktigt uselt ut.

Storseger senast

Mycket har hunnit hända i Barcelona-land detta år. Man har gjort sig av med tränare och rekryterat nya. Vid sidlinjen står nu en viss holländare, Ronald Koeman, och bredvid honom finns bland annat vår alldeles egna Henrik Larsson. Och det var många som ställde sig tveksamma till att tränarvalet föll på just Koeman.

Tvivlarna har hittills fått svar på tal för sina fundersamma tankar. Det började visserligen bra. Barcelona vann stort mot både Villarreal och Celta Vigo med 4-0 respektive 3-0 – men sedan skulle det vända. Sevilla kom på besök och skakade om de rödblåklädda spelarna, och Koemans gäng fick bara med sig en poäng. Den matchen följdes upp med ytterligare en tam insats borta mot Getafe – där  man dessutom fick se sig besegrade med 1-0.

Höga röster har nu höjts. Supportrarna är långtifrån nöjda.

Igår (läs onsdag) hade Barca dock säsongspremiär i Champions League. Och det blev en lyckad sådan. Man besegrade nämligen Ferencvaros med hela 5-1 och många såg ut att vara på spelhumör. Det bådar definitivt gott inför hatmötet mot Real Madrid.

Dessutom har Barcelona revansch att utkräva. Senast lagen möttes var det de vitklädda som lämnade med tre poäng, vilket senare innebar att de tog hem ligatiteln.

  • Spelade matcher 34 Vinster 24
    Oavgjorda 0 Förluster 10
    Gjorda mål 64 Insläppta mål 25
    Skott 505 Skott på mål 186
    Målskillnad 39 Mål/skott-procent 13%
    Gula kort 74 Röda kort 6
    Regelbrott 379 Hörnor 206
    Offside 75 Hållna nollor 19
    Spelade matcher 34
    Vinster 24
    Oavgjorda 0
    Förluster 10
    Gjorda mål 64
    Insläppta mål 25
    Skott 505
    Skott på mål 186
    Mål/skott-procent 13%
    Målskillnad 39
    Hållna nollor 19
    Gula kort 74
    Röda kort 6
    Regelbrott 379
    Hörnor 206
    Offside 75
  • Två raka förluster

    Zinedine Zidane har verkligen fått en del att fundera på gällande sitt Real Madrid. Ifjol åkte man ur Champions League redan i åttondelsfinalen och trots att man bärgade en ligatitel, hoppades man av förklarliga skäl på mer.

    Även denna säsong har inletts stapplande. I premiären fick man bara med sig ett kryss borta mot Real Sociedad. Sedan har man haft tufft att vinna över lag som Real Betis (2-3), Valladolid (1-0) och Levante (0-2). Tre segrar mot lag som man vanligtvis bara ska städa av.

    Därefter har det sett ännu mörkare ut. Man ställdes mot Cadiz senast i ligan på hemmaplan och förlorade mot nykomlingarna (!) med 0-1. En insats skapat stor ilska i Real-lägret.

    På tal om ilska. I onsdags mötte marängerna ett sargat Shakhtar Donetsk, som kom till spel utan tio spelare. Trots det pulvriserade det ukrainska laget Real Madrid och tog ledningen med 0-3 innan halvtid – på bortaplan. De vitklädda studsade tillbaka i den andra halvleken, men saknade farten för att vända på matchen. Vinsten tilldelades gästerna till slutsiffrorna 2-3.

    Hur ska man kunna stå emot detta Barca?

  • Spelade matcher 34 Vinster 25
    Oavgjorda 0 Förluster 9
    Gjorda mål 72 Insläppta mål 29
    Skott 596 Skott på mål 214
    Målskillnad 43 Mål/skott-procent 12%
    Gula kort 58 Röda kort 1
    Regelbrott 312 Hörnor 200
    Offside 71 Hållna nollor 12
    Spelade matcher 34
    Vinster 25
    Oavgjorda 0
    Förluster 9
    Gjorda mål 72
    Insläppta mål 29
    Skott 596
    Skott på mål 214
    Mål/skott-procent 12%
    Målskillnad 43
    Hållna nollor 12
    Gula kort 58
    Röda kort 1
    Regelbrott 312
    Hörnor 200
    Offside 71
  • Hemmalaget ett nummer för stort

    Lionel Messi visar vägen och hjälper sitt lag att kamma hem en ny seger mot ligakonkurrenten. Reals form är knackig, samtidigt som Barcelona fått ny, fräsch luft under vingarna efter storsegern senast.

    Hemmalaget tar tag i taktpinnen direkt, nätar först och får med sig tre välbehövliga poäng.

    ODDS: Barcelona gör första målet och vinner matchen till 2.38 hos Leovegas

     


    Avatar

    Skrivet av Gabriel Melke

    Fotbollen har inte bara kommit att bli ett fundament i mitt liv, utan något jag de facto inte kan leva utan. Många gånger är den enda viljan att få se och njuta av vacker fotboll. Följer alla möjliga divisioner, men intresset ligger främst vid Allsvenskan och Europas tre största ligor.

    Relaterade blogginlägg

    La Liga

    Publicerat 2021-07-27 14:46

    Barcelona ser starka ut inför kommande säsong

    Europas toppligor är bara några veckor till en kort månad bort att sparka igång igen. Som vanligt så spekuleras det vilt om vilka övergångar som ska kunna komma att ske under sommaren precis som det snackas mycket om de övergångar som redan gjorts. Tips från danska rekare För många som gillar fotboll …

    La Liga

    Publicerat 2021-03-15 21:33

    Ronaldos ersättare har kostat 300 miljoner euro – bara gjort 35 mål

    Real Madrid sålde Cristiano Ronaldo till Juventus sommaren 2018. Sedan dess har de spanska giganterna spenderat stora pengar på potentiella ersättare, dock har det inte betalat sig särskilt väl. Efter att den portugisiske storstjärnan såldes till Juventus för 100 miljoner euro har Real Madrid köpt offensiva spelare för drygt 300 miljoner …

    Copyright © Fotboll.com 2023   |