Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
Har Immobile konserverat formen under uppehållet?
Välj liga

Har Immobile konserverat formen under uppehållet?

Publicerat 2020-06-21 22:07

I och med att Serie A hade nypremiär i lördags innebär detta att samtliga de stora ligorna i Europa åter är igång. Den stora frågan vad gäller Serie A är förstås om Lazio ska kunna knipa guldet från Juventus? Inte helt otänkbart med tanke på att Romlaget förfogar över en viss Ciro Immobile. På onsdag möter Lazio Atalanta borta i lagets första match på nästan fyra månader.


unibet tv streaming

SPELTIPS: CIRO IMMOBILE FÖRSTA MÅLGÖRARE TILL 5.60 HOS UNIBET

VUNNIT 16 AV DE 18 SENASTE

Atalanta har verkligen visat att förra säsongens tredjeplaceringen i Serie A inte var någon tillfällighet. Bergamos stolthet är på väg mot ännu en topplacering då man i dagsläget ligger fyra, tre poäng bakom trean Inter. Guldstriden har man dock ingen chans på för upp till Juventus är det hela 13 poäng.

Men, Atalanta ser ut att för andra året i rad kvala in till gruppspelet i Champions League då man har hela sex poäng ner till femman Roma. Samtidigt såg laget starka ut i söndagens nypremiär där man slog mittenlaget Sassuolo med hela 4-1.

Det verkar utan tvekan som att Atalanta har konserverat formen under uppehållet. Inte minst Duván Zapata som gjorde två av målen mot Sassuolo och 13 mål så här långt under säsongen.

Ett annat lag som också hoppas på att formen konserverats under uppehållet är Lazio. När coronapandemin stängde ner Italien och Serie A hade Lazio vunnit 16 av de 18 senaste matcherna i ligaspelet. Ett liknande facit i de tolv sista omgångarna och Romlaget kan mycket väl få lyfta scudetton i början av augusti.

Mycket i Lazio handlar förstås om skyttekungen Ciro Immobile, som gjort 27 av lagets 60 mål hittills under säsongen och som leder Serie A:s skytteliga överlägset. Ska det bli något guld för Lazio känns det som att Immobile måste fortsätta att i det närmaste ösa in mål.

SERIE A

Lag S V O F +/- P Form
1 Napoli 27 23 2 2 48 71

V

V

F

V

V

2 Lazio 27 15 7 5 23 52

V

V

V

O

V

3 Inter 27 16 2 9 16 50

V

F

V

F

F

4 Milan 27 14 6 7 8 48

V

V

F

O

F

5 AS Roma 27 14 5 8 9 47

V

F

V

F

F

6 Atalanta 27 13 6 8 13 45

F

F

O

F

V

7 Juventus 27 17 5 5 23 41

V

V

F

V

V

8 Udinese 27 9 11 7 6 38

F

O

O

V

V

9 Fiorentina 27 10 7 10 1 37

O

V

V

V

V

10 Bologna 27 10 7 10 -3 37

V

V

F

O

O

11 Torino 27 10 7 10 -4 37

O

F

V

V

F

12 Sassuolo 27 10 6 11 -5 36

F

V

V

V

V

13 Monza 27 9 7 11 -5 34

F

F

V

O

O

14 Empoli 27 6 10 11 -12 28

O

F

F

F

F

15 Lecce 27 6 9 12 -8 27

V

F

F

F

F

16 Salernitana 27 6 9 12 -16 27

F

V

O

O

O

17 Spezia 27 5 9 13 -20 24

F

O

O

V

F

18 Hellas Verona 27 4 7 16 -19 19

F

F

O

O

F

19 Sampdoria 27 3 6 18 -28 15

F

F

O

F

V

20 Cremonese 27 1 10 16 -27 13

O

V

F

F

O

Champions League (direkt)
Europa League (direkt)
Europa League (kval)
Europa Conference League (kval)
Nedflyttning

ILICIC BORTA FÖR ATALANTA?

Atalanta åkte på ett rejält bakslag tidigare i veckan när lagets mittfältsmotor, tillika bäste målskytt den här säsongen, Josip Ilicic skadade sig på träning. Slovenen saknades i segermatchen mot Sassuolo och det är i skrivande stund oklart om han kommer att finnas med mot Lazio på onsdag.

Dock finns det ju gott om andra spelare som kan kliva fram. Framför allt Duván Zapata, som slutade tvåa i Serie A:s skytteliga förra året. I matchen mot Sassuolo bildade han anfallspar tillsammans med argentinaren Alejandro Gómez i en offensiv 3-5-2-uppställning.

I Lazio ska enligt uppgift ett antal spelare ha skadeproblem. Bland annat mittbacken Luiz Felipe samt vänstermittfältaren Senad Lulic som saknats sedan februari.

Anfallsduon Ciro Immobile och Felipe Caicedo ska dock vara intakt, vilket är det viktigaste för Lazio. Precis som Atalanta satsar även Lazio på en offensiv 3-5-2-uppställning.

IMMOBILE ÖPPNAR MÅLSKYTTET

Senaste gången lagen möttes var på Olimpico i mitten av oktober. Då slutade det 3-3 efter att Atalanta faktiskt ledde med 3-0 med dryga 20 minuter kvar. Sedan klev Ciro Immobile in i handlingen och gjorde två av Lazios tre mål. Med andra ord verkar det som att skyttekungen trivs mot just Atalanta.

Därför blir tipset att Immobile öppnar målskyttet i den här matchen. Det känns som att just han lär vara extra sugen på att få näta efter närmare fyra månader utan spel. Lazio har nämligen inte spelat sedan 29 februari när man mötte Bologna på hemmaplan.

Bäst odds hittar vi hos Unibet som bjuder tämligen generösa 5.60 för Ciro Immobile som matchens första målgörare.


unibet tv streaming

SPELTIPS: CIRO IMMOBILE FÖRSTA MÅLGÖRARE TILL 5.60 HOS UNIBET

Found no bettingsite with name unibet


Avatar

Skrivet av Fredrik Sjögren

Har följt fotboll i över 25 år. Första mästerskapet var EM 1992 i Sverige och sedan dess har det blivit otaliga fler. Har en särskild förkärlek för de stora turneringarna och mästerskapen, men har även bra koll på de stora ligorna och Allsvenskan.

Relaterade blogginlägg

Välj liga

Publicerat 2021-04-29 05:11

TIPS: Topptipset 29/4

Det ska spelas semifinaler i Europa League och det är två högintressanta drabbningar vi har framför oss. Får vi se en helengelsk final eller sätter Roma och Villarreal käppar i hjulen för den saken? Ligafotboll från Spanien, Turkiet och Portugal tar vid innan vi lottar oss in i mål. Åtta …

Välj liga

Publicerat 2021-04-26 22:08

TIPS: Europatipset 27/4

Det är väldigt mycket brittiskt på tisdagens Europatips. 25 av 26 lag på kupongen plockas från de brittiska öarna. Endast Real Madrid står för undantaget då de tar emot Chelsea i den första semifinalen av två i Champions League. I övrigt är det The Championship, League One och League Two …

Copyright © Fotboll.com 2023   |