Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser
Speltips och erbjudanden

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor

Silly Season: Alexander Isak till Italien?
Europa (Övrigt)
Foto: Wikimedia Commons

Silly Season: Alexander Isak till Italien?

Publicerat 2020-08-25 12:22

Nu är säsongen 19/20 officiellt över. Detta innebär att lagen kan – och kommer – att sätta i en extra växel och gå köra hela vägen in i kaklet. Vi inleder denna vecka tidigt med att lyfta upp fem heta rykten för Silly Season.

En del av världens klubbar har kommit lite längre än andra under detta Silly Season-fönster. Chelsea har exempelvis varit ruskigt aktiva, samtidigt som storklubbar likt Barcelona och Real Madrid gått lite mer försiktigt fram.

Det ska dock inte dras några slutsatser ännu. När det väl drar igång så är det svårt att dra i handbromsen. Håll i er, för här har ni transferrykten kring Diego Costa, Luis Suarez, Houssem Aouar, Alexander Isak och Gerard Pique!

Diego Costa (31) – Atletico Madrid

Det har sannerligen varit turbulent kring Diego Costa på senare tid. Den 31-årige anfallaren har hamnat i händelsernas centrum, sedan han misstänkts för skattebrott. Faktum är att han för två månader sedan erkänt brottet och dömts till fängelse. Spanjoren ska enligt El Mundo dock slippa fängelse odh istället betala böter.

Förutom den turbulenta tiden utanför fotbollsplan, blev det inte mycket rätt på plan. Totalt noterades Costa för fem mål och fyra assist på 23 framträdanden och har inte lyckats övertyga. Hans nuvarande klubb, Atletico Madrid, jagar en ny anfallare, vilket kan innebära att man är villiga att släppa honom.

Och intressenter finns. Benficas köp av Edinson Cavani ser ut att gå i stöpet och enligt Mundo Deportivo riktas blickarna nu mot Diego Costa. Dessutom ska agenten, Jorge Mendes, ha erbjudit spelarens tjänster till italienska Milan. Om den rödsvarta klubben lyckas behålla Zlatan Ibrahimovic, är det inte troligt att man går för Atleticos anfallare.

ODDS: Diego Costa går till | 1.83 Milan | 6.00 Inter | 7.00 MLS |

Luis Suarez (33) – Barcelona

Det kommer minst sagt hända en del i Barcelona inför säsongsstarten. Lionel Messi är missnöjd och många andra lär lämna – samtidigt som vissa kommer att ansluta. En av dem som verkar vara övergångslistad är Luis Suarez. RAC1 rapporterar att den katalanska klubbens nye tränare Ronald Koeman inte inkluderat uruguayanen i hans planer.

Enligt Fabrizio Romano förhandlar nu 33-åringen med olika klubbar. Spanska Sport skriver å sin sida att PSG är närmast att knyta till sig anfallaren. Tanken är att han och Neymar ska återförenas och bilda en vass offensiv.

Suarez har tidigare uttalat sig om sin situation i klubben:

– Det är snack om några namn som presidenten gav, om förändringar som kan göras, men ingen har sagt till mig att de vill gå vidare utan mig. Om detta är klubbens önskan skulle det vara bra om den ansvariga talar direkt med mig. Jag har varit i Barça i sex år, tillräckligt med tid för att säga vad de tycker. Det är bättre att berätta om jag är en av de som de vill ha ut. Det återstår att se, säger han till El Pais.

Frågan är; var hamnar han härnäst?

ODDS: Luis Suarez går till | 2.00 Ajax | 7.00 Kina | 8.00 MLS |

Houssem Aouar (22) – Lyon

Lyon stod för en makalös Champions League-säsong. Och en av de starkt bidragande till den saken var Houssem Aouar. Den 22-årige mittfältaren gick från klarhet till klarhet och besitter, fortsatt, en enorm utvecklingspotential. Han mäktade med att sätta nio mål och åtta assist på 39 matcher.

Nu kan Lyon komma att tappa honom. Juninho, sportchef i Lyon, menar att Aouar kan vara på väg bort.

– Houssem Aouar? När du har fantastiska spelare i truppen är det rätt logiskt att andra större lag med större ekonomiska muskler kommer och söker spelaren, säger han till RMC Sport.

Arsenal är en av klubbarna med ”större ekonomiska muskler” och har, enligt L´Equipe, erbjudit pengar och Matteo Guendouzi för Lyonspelarens tjänster.

Men Le 10 Sport skriver att spelaren själv ska föredra en övergång till Juventus. Och den italienska storklubben ska dessutom leda jakten.

unibet tv streaming

ODDS: Houssem Aouar går till | 1.75 Lyon | 3.00 Man. City | 6.00 PSG |

Alexander Isak (20) – Real Sociedad

Flytten från AIK innebar ett stort ansvar på axlarna för den gode Alexander Isak. Ansvaret blev inledningsvis för tungt, men en utlåning från Borussia Dortmund till Willem II gjorde susen. Väl där blev det nämligen ett flertal fantastiska insatser och många mål. Det skulle i förlängningen leda till en övergång från den tyska klubben till spanska Real Sociedad – och här har succén fortsatt.

20-åringen är en eftertraktad ung man och efter den lyckade debutsäsongen i La Real, kan Isak nu vara på väg bort. Han har kopplats ihop med ett antal olika storklubbar, däribland Barcelona, Arsenal och Milan. Och för en tid sedan rapporterade Il Resto di Carlino att Bologna var ute efter hans signatur.

Men för drygt en månad sedan var Isak tydlig om framtiden.

– Ja, absolut (om att stanna i Real Sociedad). Det finns inga andra diskussioner. Vi har nått Europaspel och vi har en final att spela. Jag trivs väldigt bra här och just nu känner man inget annat än lättnad och glädje, säger han till Fotbollskanalen.

Silly Season pågår dock ett tag till och ryktena lär fortsätta.

unibet tv streaming

ODDS: Alexander Isak går till | 1.30 Real Sociedad | 10.00 Ajax | 12.00 Borussia Dortmund |

 

Gerard Pique (33) – Barcelona

Det är nog en underdrift att påstå att det pågår ett fullständigt kaos i FC Barcelona just nu. Efter den fullkomliga förnedringen mot Bayern München, där man blev totalt pulvriserade med de makalösa siffrorna 2-8, lär mycket hända. Gerard Pique var minst sagt missnöjd och hymlade inte med att han möjligen inte blir kvar.

– Den första som kommer ställa upp kommer att vara jag, om nytt blod måste komma in och förändra denna dynamik är jag den första att stiga åt sidan. Nu har vi nått botten. Jag tror att vi alla måste titta och reflektera internt och bestämma vad som är bäst för Barça, vilket är det viktigaste, säger Pique till Movistar.

Pique har starkt kopplats ihop med Fulham. Men finns det någon sanning i det? Inte om man frågar Fulham-direktören Tony Khan.

Storklubbar lär dock visa intresse för spanjoren.

ODDS: Gerard Pique går till | 1.20 Barcelona | 4.00 Fulham | 5.00 Man. City |


Avatar

Skrivet av gabriel

Fotbollen har inte bara kommit att bli ett fundament i mitt liv, utan något jag de facto inte kan leva utan. Många gånger är den enda viljan att få se och njuta av vacker fotboll. Följer alla möjliga divisioner, men intresset ligger främst vid Allsvenskan och Europas tre största ligor.

Relaterade blogginlägg

Europa

Publicerat 2022-06-23 21:11

Här spelar stjärnorna nästa säsong – oddsen på de hetaste övergångarna

Den som tror att sommaruppehållet är till för att pusta ut och ladda upp inför nästa säsong har inte varit tillräckligt uppmärksam på silly season. Kampen om spelare under transferfönstrets …

Europa

Publicerat 2022-06-23 14:45

Summering & analys av toppligorna 2021/2022

Fotbollssäsongen 2021/22 för storlagen ute i Europa börjar lida mot sitt slut. En Champions League-final finns kvar att se fram emot och en mäktig sådan. Men klubblagsfotbollen i världens bästa …

Copyright © Fotboll.com 2024   |