Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
Bayern München ställer in siktet på Barcelonas mittfältare
Bundesliga
Foto: Wikimedia Commons

Bayern München ställer in siktet på Barcelonas mittfältare

Publicerat 2020-12-09 11:59

Det råder stor ekonomisk kris i Barcelona. Det vill Bayern München utnyttja, rapporterar Mundo Deportivo. Den tyska storklubben planerar nämligen att värva deras mittfältare Frenkie de Jong.

FC Barcelona värvade Frenkie de Jong, 23, från Ajax sommaren 2019. Numera har den holländske landslagsmannen mer eller mindre etablerat sig i den katalanska klubbens startelva.

Men i Barca råder i dagsläget stor osäkerhet, både gällande ekonomin och presidentskapet. Det gör att man nu riskerar att tappa greppet om den nämnde 23-åringen. Bayern München vill nämligen utnyttja den osäkra situationen i Blaugrana och signa Frenkie De Jong, enligt Mundo Deportivo. Tyskklubben planerar att använda deras status som dominant klubb i Europa och presentera ett förslag för mittfältsstjärnan.

De Jong, som var en jagad man innan övergången till Barcelona, har ett kontrakt som sträcker sig till sommaren 2026. Ett avtal som han nyligen skrev på. Enligt uppgifterna behöver den katalanska storklubben sänka lönekostnaderna med 100 miljoner pund. Därmed kan holländaren offras.


Avatar

Skrivet av Gabriel Melke

Fotbollen har inte bara kommit att bli ett fundament i mitt liv, utan något jag de facto inte kan leva utan. Många gånger är den enda viljan att få se och njuta av vacker fotboll. Följer alla möjliga divisioner, men intresset ligger främst vid Allsvenskan och Europas tre största ligor.

Relaterade blogginlägg

Bundesliga

Publicerat 2021-02-14 20:51

Officiellt: Dayot Upamecano klar för Bayern München

De regerande Bundesliga-mästarna vann kampen om Leipzigs mittback. Han kommer att ansluta till klubben 1 juli.  Dayot Upamecano har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över fem år, uppger Bayern München på sin hemsida. Den 22-årige mittbacken kommer dock att bli kvar i Leipzig säsongen ut. – Vi är glada över …

Bundesliga

Publicerat 2021-01-04 20:10

Dortmund-bossen tror att Haaland kommer att stanna i klubben

Sedan Erling Braut Haaland kom till Borussia Dortmund för ett knappt år sedan har han vuxit till en av fotbollseuropas hetaste spelare. Klubbens VD, Hans-Joachim Watzke tror dock att norrmannen blir kvar i klubben minst en säsong till. Den 20-årige norrmannen slog ner som en bomb i Bundesliga förra vintern. På …

Copyright © Fotboll.com 2023   |