Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
Officiellt: Dayot Upamecano klar för Bayern München
Bundesliga

Officiellt: Dayot Upamecano klar för Bayern München

Publicerat 2021-02-14 20:51

De regerande Bundesliga-mästarna vann kampen om Leipzigs mittback. Han kommer att ansluta till klubben 1 juli. 

Dayot Upamecano har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över fem år, uppger Bayern München på sin hemsida. Den 22-årige mittbacken kommer dock att bli kvar i Leipzig säsongen ut.

– Vi är glada över att vi har kunnat värva Dayot Upamecano till Bayern München. Vi är övertygade om att han kommer att vara en mycket viktig del av vårt lag de kommande åren, säger Bayern Münchens styrelseledamot Hasan Salihamidzic i ett uttalande.

Övergångssumman ska enligt uppgifter ligga på 42,5 miljoner euro. En summa som sannolikt hade blivit högre om det inte funnits en klausul i Upamecanos kontrakt med Leipzig, som medger att han skulle kunna släppas för den summan.

Dayot Upamecano har under säsongen utvecklats till en av Bundesligas hetaste mittbackar. Frågan var egentligen bara när han skulle lämna Leipzig.

Förutom Bayern München har även Chelsea och Liverpool funnits med i jakten på den franske mittbacken.


Avatar

Skrivet av Fredrik Sjögren

Har följt fotboll i över 25 år. Första mästerskapet var EM 1992 i Sverige och sedan dess har det blivit otaliga fler. Har en särskild förkärlek för de stora turneringarna och mästerskapen, men har även bra koll på de stora ligorna och Allsvenskan.

Relaterade blogginlägg

Bundesliga

Publicerat 2021-01-04 20:10

Dortmund-bossen tror att Haaland kommer att stanna i klubben

Sedan Erling Braut Haaland kom till Borussia Dortmund för ett knappt år sedan har han vuxit till en av fotbollseuropas hetaste spelare. Klubbens VD, Hans-Joachim Watzke tror dock att norrmannen blir kvar i klubben minst en säsong till. Den 20-årige norrmannen slog ner som en bomb i Bundesliga förra vintern. På …

Bundesliga

Publicerat 2020-12-30 16:38

Dortmund går för ”nya Jadon Sancho”

Manchester City sitter på många guldklimpar. Nu vill Borussia Dortmund göra precis som man gjorde med Jadon Sancho - sno åt sig en av dem. Det handlar om Jayden Braaf från ungdomsakademin. Jadon Sancho gjorde stor succé som ungdom i Manchester City. Det fick Borussia Dortmund att få upp ögonen för …

Annons

Copyright © Fotboll.com 2023   |