Mina lag:

Du har inte valt något favoritlag


Genväg i menyn
Matchnotiser

Mina matcher:
Matchnotiser

Matchnotiser:
Matchstart
Halvtid
Fulltid
Förlängning
Straffar
Mål
Missad straff
Gult kort
Rött kort
Hörnor
Wolves-tränaren om ryktena kring Wijnaldum och Costa
Premier League

Wolves-tränaren om ryktena kring Wijnaldum och Costa

Publicerat 2021-01-01 22:02

Wolverhamptons tränare Nuno Espirito Santo kommenterar nu transferryktena som finns kring klubben. Både Liverpools Georginio Wijnaldum och den tidigare Atlético Madrid-anfallaren Diego Costa har kopplats samman med klubben. 

Wolverhampton har stadigt sjunkit i Premier League-tabellen den senaste månaden. Nu vill tränaren Nuno Espirito Santo förstärka laget under kommande transferfönster.

– Vi måste sätta oss ner och planera. Jag tror att det finns bra chanser att ombalansera laget, så vi får se. Vi är redo att ta beslut, säger Nuno till klubbens hemsida.

Två spelare som skulle innebära en rejäl förstärkning för laget är Georginio Wijnaldum, vars kontrakt med Liverpool går ut i sommar. Den offensive mittfältaren jagas enligt uppgifter även av FC Barcelona.

En annan spelare som också kopplas ihop med Wolverhampton är Diego Costa. Den 32-årige anfallaren lämnade nyligen på egen begäran Atlético Madrid och är för närvarande utan kontrakt. Costa spelade drygt tre säsonger i Chelsea mellan 2014 och 2017 innan han gick till Madrid-klubben.


Avatar

Skrivet av Fredrik Sjögren

Har följt fotboll i över 25 år. Första mästerskapet var EM 1992 i Sverige och sedan dess har det blivit otaliga fler. Har en särskild förkärlek för de stora turneringarna och mästerskapen, men har även bra koll på de stora ligorna och Allsvenskan.

Relaterade blogginlägg

Premier League

Publicerat 2023-08-12 12:30

Premier Leagues billigaste & dyraste fotbollsbiljetter

Undrar du vad en fotbollsbiljett kostar i Engelska Premier League? Det är häpnadsväckande prisskillnader mellan klubbarna i den högsta ligan av Engelsk fotboll. De billigaste fotbollsbiljetterna kostar inte mer än en meny Mc Donalds, samtidigt som de dyraste biljetterna som säljs i andrahand, endast skulle kunna köpas av en mångmiljonär. …

Premier League

Publicerat 2022-09-11 08:31

Manchester City ingår partnerskap med LeoVegas

Svenskgrundade LeoVegas har officiellt gått ut med att man ingått ett partnerskap med engelska klubben Manchester City. Partnerskapet innebär att LeoVegas logotyp kommar att finnas på klubbens spelarställ under träning samt att varumärket kommer återfinnas inom Citys arena, Etihad Stadium. Officiell betting partner i Europa och Kanada LeoVegas och Manchester City har …

Copyright © Fotboll.com 2023   |